Polokošile pro folklorní Hodonín

Konec roku 2020 byl pro nás ve znamení tvoření návrhů dámských a pánských polokošil s folklorními prvky, které jsou typické pro Podluží.

O vytvoření polokošil jsme uvažovali už delší dobu. K realizaci jsme se dostali až díky zakázce, která nás posunula dál ve způsobu práce s pleteninou. Lidové ornamenty se nám podařilo zapracovat do pleteného límečku, který díky použitému materiálu krásně drží tvar. 

Město Hodonín se na nás obrátilo s prosbou o vytvoření návrhů a ušití polokošil s logem města a zapracovanými folklorními prvky z jejich oblasti. Po společné schůzce, kde jsme probrali jejich požadavky a naše nápady vznikly první návrhy. Ty se jim  hned zalíbily a začala práce na výrobě.

Vymysleli jsme pletené límečky, které mají vypletené ornamenty kolem jeho okraje.
Přední spodní část polokošile zdobí také pás pleteniny s folklorními prvky.
Na levé straně hrdi jsme zakomponovali jejich logo. Vše jsme barevně sladili dle jejich logomanuálu.
Výsledný návrh jsme zdigitalizovali, abychom připravili podklady pro pletací stroj.

Ze vzorníku materiálu si vybrali bavlněný materiál v šedé barvě, který byl velmi příjemný na dotek.

Přivezli jsme jim osobně velikostní řadu, kterou si vyzkoušeli a dle toho jak jim seděly velikosti vznikla velikostní objednávka.  

Ušili a vypletli jsme vzorový kus, který jsme spolu ještě dále dolaďovali. Měnili jsme barvu výpletu a knoflíků. 
Přivezli jsme jim na ukázku vypletené logo ve dvou dohodnutých velikostech, aby si vybrali, které se jim více líbí.

Nejtěžší část bylo graficky převést ornament do pletacího programu.  Chtěli jsme, aby nebyl ornament nijak zdeformován a byl dle našich představ. Padlo na to mnoho vzorků, než jsme byli s výsledkem plně spokojeni.

Proces byl asi následovný. Vzor jsme vytvořili v počítači - převedli ho na pletárnu a vypletli - podrobně jsme zkoumali každý steh, který se nám nelíbil - úprava vzoru v počítači - na pletárnu a vypléct nový vzorek - kontrola - znovu úprava v počítači... dokud poslední steh nebyl tak, jak má být. 

Líbí se vám naše folklorní polokošile? Můžeme je vytvořit i pro vás :-) 
objednavky@folklorstyl.cz